• Dvojka sportuje a vzdělává - češtinářský test

  Pokud patříte mezi čtenáře Novina Prahy 2 a pravidelně si zkoušíte své vědomosti v testech, které se nachází na stránce "Dvojka sportuje a vzdělává", v říjnovém čísle jste narazili na test s velkými písmeny.

  Velká písmena představují záludný oříšek pro mnoho uživatelů českého jazyka. Sice platí základní pravidla, že jména vlastní se píší s velkými písmeny a jména obecná s malými písmeny na začátku slov, že je vždy s velkým písmenem první slovo oficiálního názvu, ale... to by nebyla čeština, kdyby neexistovaly výjimky. 

  Vysvětlení k testu ze str. 13:

  1b) český král není jeho jméno, jedná se pouze o druhové označení; instituce se nazývá Královská kolegiátní kapitula – první slovo v názvu je vždy s velkým písmenem, další jsou obecné názvy;

  2c) příslušníky různých organizací i církevních řádů píšeme s malým počátečním písmenem; dílo se jmenuje Obrana jazyka slovanského, zvláště českého, proto se píše velké O, další slova nejsou jména vlastní, není důvod psát velké písmeno;

  3b) Botanické je na začátku oficiálního názvu zahrady; Přírodovědecké je na začátku názvu fakulty, zahrada a fakulta jsou jména obecná; slovo Univerzita je také na začátku oficiálního názvu, Karlova je přídavné jméno přivlastňovací, které bylo vytvořeno od vlastního jména – proto píšeme velké písmeno na začátku;

  4a) severní je jen druhové označení, ústí se tak nejmenuje; hlavní není na začátku názvu, protože nádraží se jmenuje Praha-hlavní nádraží;

  5c) Nové Město je původně obec, v názvu obcí se píší všechna slova s velkým písmenem (s výjimkou předložek a existujících zeměpisných názvů, kde je malé písmeno), pražské je přídavné jméno tvrdé a nenachází se na začátku oficiálního názvu;

  6a) slova chrám a svatá jsou obecné názvy, kdežto Ludmila je jméno vlastní; náměstí, ulice, nábřeží atd. jsou jména druhová a píší se s malým počátečním písmenem, kdežto Míru je název náměstí;

  7b) sady je jméno obecné – jmenují se Havlíčkovy; kniha se jmenuje „Chata…“, proto zde píšeme velké Ch, název knihy obsahuje vlastní název území, proto je správně Jezerní, ale kotlina je již obecný název;

  8a) trofej pro nejlepší fotbalistu roku se nazývá Zlatý míč, druhé slovo je obecné; členové sportovních klubů se podobně jako členové církevních řádů a politických stran píší s malým písmenem, jedná se o jméno druhové.

  Uspěli jste a věděli jste i proč? Tak Vám gratulujeme!

   

 • Sbor Vratislavka zpívá (ve) svaté Ludmile

  Dovolujeme si Vás pozvat v sobotu 7. října do kostela svaté Ludmily. Od 19 hodin zde probíhá SLAVNOSTNÍ KONCERT u příležitosti výročí 130 let od vysvěcení chrámu. O doprovod se postará školní sbor pod vedením Evy Mašatové. Akce se koná pod záštitou starosty naší městské části.

 • Aktualizace údajů

  Data z programu aSc Rozvrhy byla aktualizována
 • 22. 9. 2023

  Aktualizovali jsme modul Týdenní plány

 • 2. mistrovství ČR v atletice sportovců s Downovým syndromem

  V sobotu 16. září proběhlo v areálu Olymp Centra Sportu u pražské Stromovky už 2. mistrovství ČR v atletice sportovců s Downovým syndromem. Mezi více jak 60 dětmi a dospělými z celé republiky sportovala i naše žákyně 9. třídy. Jak je patrno z fotografií, byla úspěšná. Gratulujeme!

 • 17. 9. 2023

  Aktualizovali jsme modul Týdenní plány

 • Volno z rozhodnutí ředitele školy dne 29. září 2023

  Volno z rozhodnutí ředitele školy dne 29. září 2023

  Vážení rodiče, milí žáci,

  rozhodl jsem se vyhlásit na pátek 29. září volno z rozhodnutí ředitele školy. Toto volno se týká pouze žáků školy, nikoliv zaměstnanců. Tento den proběhne v rámci projektu Vratislav, který je financován z operačního programu Jan Ámos Komenský, školení týkající se digitálních dovedností pedagogů. 

  Vzhledem k tomu, že předchozí den, tedy ve čtvrtek 28. 9. 2023 je státní svátek a provoz školy je zcela přerušen, věřím, že mnozí ředitelské volno využijete k realizaci prodlouženého rodinného víkendu. Kdyby to však byl pro některé z vás problém, určitě vás v tom nenecháme a zajistíme fungování oddělení školní družiny, případně školního klubu (pro druhý stupeň) - samozřejmě včetně oběda. 

  Prosím rodiče těch dětí, které v pátek 29. 9. 2023 do školy nepřijdou, aby si odhlásili obědy, aby zbytečně nepropadly. Toto my udělat nemůžeme.

  Termín nám lektor potvrdil teprve dnes, proto jsem vás nemohl informovat dříve.

  Věřím, že jsme vybrali správné školitele, a že bude čas, který věnujeme školení (další školení budou následovat v průběhu roku, ale již o "vedlejších" prázdninách a také v rámci přípravného týdne v srpnu 2024), dobrou investicí do zkvalitnění naší pedagogické práce.

  Děkuji za pochopení,

  Jiří Trunda, ředitel školy

 • 9. 9. 2023

  Aktualizovali jsme modul Týdenní plány

 • Adaptační kurz 6. B

  Třída 6. B vyrazila na dobrodružný adaptační výlet. Žáci se nejprve domluvili, jak si kdo rozdělí stany a že si každý k sobě vezme jednotlivé části, aby na všechny zbyla přibližně stejná zátěž.

  Ve čtvrtek 7. září třída odjela vlakem na Český Šterneberk. Děti se dozvěděly, proč nosí rod ve znaku hvězdu a poznaly reprezentační komnaty rodu.

  Aby cesta podél řeky nebyla tak dlouhá, výprava vyšplhala po modré turistické značce na Vrabov. Děti pak klesly do Poříčka a pokračovaly po zelené značce přes Žákov do Ledečka. Z Ledečka všichni seběhli k řece. Starý kovový most zaručoval přejití jen na vlastní nebezpečí, ale nikdo se nebál – odměnou byl oběd ve Sport areálu Samopše. Dále výprava pokračovala po neznačené stezce podél řeky po pravém břehu Sázavy až do Budína, kde na všechny čekal jez. Studená voda osvěžila znavená chodidla, takže poslední kilometr do Sázavy se stal hračkou.

  V kempu si žactvo postavilo stany a rozdělalo oheň. Na návštěvu přišly zvědavé kachny a hladové ondatry. Výprava překonala vzdálenost 17 kilometrů. Opečené buřtíky chutnaly dvojnásobně! Stejně jako fazole, nakládané maso, kukuřice a další pochutiny...

  I páteční ráno se neslo ve znamení ohně, dojedly se zásoby a všichni už spěchali na vlak.

  Níže je odklik na fotogalerii, kterou pořídili sami žáci – děkujeme školnímu parlamentu za zapůjčení fotoaparátu!

 • 1. 9. 2023

  Aktualizovali jsme modul Dokumenty ke stažení

 • 29. 8. 2023

  Aktualizovali jsme modul Školní jídelna

 • Možnost příspěvku až 4 000,- Kč pro školáky

  Možnost příspěvku až 4 000,- Kč pro školáky

  Začátek školního roku je finančně náročný. Aby vás finanční možnosti při plnění přání vašich dětí tolik nelimitovaly, přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou příspěvku až 1 500,- Kč na školní potřeby a až 2 500,- Kč na volnočasové aktivity dětí. Finanční příspěvky budou automaticky schváleny rodinám, které pobírají příspěvek na dítě. Uzávěrka žádostí je 30. 9. 2023.

  Žádost si může podat každý, kdo bydlí v Praze 2, či jeho dítě navštěvuje některou ze škol zřizovaných městskou částí Praha 2. O schválení rozhoduje individuálně správní rada nadačního fondu.

  K podání žádosti můžete použít rovněž QR kód, který je na přiloženém letáku.

 • Možnosti kroužků ve Vratislavce

  Dobrý den,

  jak asi víte, dlouhodobě zajišťujeme nabídku mimoškolní činnosti našich žáků ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Praha 2 (dále jen DDM), respektive se Stanicí techniků Vyšehrad, která je pracovištěm DDM, a která sídlí v bezprostřední blízkosti naší školy. Některé kroužky jsou přitom realizovány přímo ve škole.

  Vedoucí děti vyzvedávají ze školní družiny na kroužky, které začínají nejpozději v 15:30 hod. a poskončení kroužky je do družiny opět odvádějí. V čase mezi dopoledním a odpolední výukou (týká se žáků druhého stupně školy - 6. - 9. ročník) mohou žáci využít také volnočasový klub DDM. 

  V odkazu níže najdete přehled kroužků DDM pro příští školní rok. Ty, které jsou realizovány ve Vratislavce (buď přímo ve škole, nebo u našich sousedů) poznáte podle uvedené adresy pod názvem kroužku. Na webu v odkazu se můžete také rovnou přihlásit.

  Přejeme příjemné léto a na shledanou! 

 • Virtuální prohlídka školy

  Virtuální prohlídka školy

  Není to tak, že by se během prázdnin ve škole vůbec nic nedělo. Například byla pořízena virtuální prohlídka budovy. Vyzkoušejte si všechny její možnosti klikutím na odkaz Virtuální prohlídky níže. Pro nás má mimo jiné přínos ve funkci měření - pro případy oprav, výmalby, atd. :-) 

 • O pohár krále Vratislava

  Tradičním poslední projektem školního roku bývá hra O pohár krále Vratislava. Z 25 týmů prošel všemi nástrahami 20 stanovišť jako první rod Morzinů, který rozluštil indicie a našel pohár. Gratulujeme vítězům a děkujeme všem ostatním rodům za férový boj.

 • Muzikál Ať žijí duchové - 2. část

  Letos poprvé nacvičovali představitelé hlavních rolí ve dvojici (v alternaci), neboť jsme připravili jedno dopolední a jedno odpolední představení. Obsazení a skvělé výkony všech účastníků odpoledního (druhého) představení si můžete prohlédnou v naší fotogalerii č. 2.

  Děkujeme fotografu Kleinovi za skvělé připomínky našich tanečníků a zpěváků.

 • Muzikál Ať žijí duchové - 1. část

  Ve středu 21. června proběhla 2 představení našeho školního muzikálu "Ať žijí duchové". V galerii níže najdete přes 200 fotografií z dopoledního představení v divadle Na Fidlovačce. Odpolední představení se chystá...

 • 24. 6. 2023

  Aktualizovali jsme modul SRPŠ

stránka:

Novinky

Kontakt

 • Základní škola, Praha 2, Vratislavova 13
  Základní škola
  Vratislavova 64/ 13
  128 00 Praha 2 - Vyšehrad
 • Kancelář školy: +420 222 523 392

Napište nám

Pokud máte jakékoli dotazy ohledně studia na naší škole, napište nám zprávu prostřednictvím tohoto formuláře. Vaše otázky rádi zodpovíme.
Jméno*:
Příjmení*:
Váš email*:
Vaše otázky, připomínky*:
Opište prosím text z obrázku*:
komunikuji se serverem, čekejte prosím
* takto označená pole jsou povinná