Tradiční zpívání u pomníku legionářů se letos konalo v sobotu. Děkujeme všem, kdo 11. listopadu dorazil v 11 hodin na společné zpívání.
V pátek 10. listopadu připravila Městská část Praha 2 již 9. ročník pamětní akce ke Dni veteránů. Součástí celého dne je i soutěž žáků základních škol Prahy 2. Žáci soutěží ve znalostech z vojenského a válečného prostředí. Letošní ročník opanovala dvojice Mikuláš a Zuzka z Vratislavky. Vítězům gratulujeme.
Žáci 9. třídy rovněž předali výtvarné práce určené vojákům v zahraničních misích. Dioráma a obrázky připravili naši čtvrťáci.
Zaplněné náměstí Míru tleskalo i ukázce bojové připravenosti studentů vojenské střední školy. Děkujeme organizátorům za zajímavý způsob, jak žákům přiblížit práci armády a připravenost jednotlivých složek k obraně a ochraně vlasti.
V odpolední části programu zazpíval všem přítomným a veteránům válek náš školní pěvecký sbor pod vedením Evy Mašatové.
Dnes dosáhli naši starší žáci výborného výsledku na turnaji ve florbalu, když obsadili senzační 2. místo!!! Naši vlajku skvěle reprezentovali nejen svým sportovním výkonem, ale také sportovním chováním. Kluci, moc děkujeme a gratulujeme!
Není jen Halloween a Dušičky. :-)
Včera proběhl ve škole již podruhé projekt Día de los Muertos (Den zemřelých), což je mexická podoba naší Památky zesnulých, či anglosaského Halloweenu (původně keltský svátek, který se slaví 31. října - název vznikl z anglických slov "All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“).
Díky temperamentu Mexičanů, je Día de los Muertos svátkem docela veselým, ba bujným a hlučným. Tož jsme se cosi naučili, cosi si vyzkoušeli a hlavně si to užili... :-) Však se podívejte na fotky v odkazu.
Ve středu 25. října proběhl školní projekt Republika. Žáci připadli losem do družin. V rámci družin čerpali informace z dobých pamětí vojáků a legionářů, z knih, článků a dalšího materiálu. Své poznatky si naše družiny vzájemně prezentovaly. Naši žáci by měli vědět, proč jsme slavili 28. října státní svátek a co si připomeneme 11. listopadu.
Minulý týden probíhal na Vyšehradě tradiční edukační závod Republika, který pro žáky 9. tříd organizují Česká obec sokolská, Československá obec legionářská, Aktivní zálohy KVV Chrudim a NKP Vyšehrad.
Jedná se o závod, který žákům přiblíží historické události vzniku Československa formou sportovně-vědomostních disciplín připravovaných v duchu sokolských a legionářských zásad. V rámci doprovodných programů se zúčastní příslušníci Klubu vojenské historie a Sokola v dobových uniformách.
Tým žáků 9. B získal skvělé 2. místo. Gratulujeme!
Úřad naší městské části zveřejnil na svých stránkách video ke 130. výročí vysvěcení kostela sv. Ludmily. Jednak se z videa dozvíte několik zajímavých informací o kostele, jednak v ukázce zazpívají žáci z Vratislavky. Děkujeme spolu s panem starostou všem zpěvákům, Richardovi a paní učitelce Mašatové za úžasný kulturní zážitek.
Včera se také na naší škole konal (již tradičně) Kolíčkový den. V rámci tohoto projektu si žáci, rodiče i návštěvníci školy mohli zakoupit za 50 korun zelený kolíček na prádlo. Všechny peníze, které děti takto vybraly, jsme předali Nadaci Jedličkova ústavu, která za ně (spolu s výtěžkem z jiných škol a dalších míst) pořídí věci, které usnadní a zpříjemní život dětem - klientům Jedličkova ústavu.
Pokud byste to náhodou nevěděli, Jedličkův ústav v Praze je nejstarším českým zařízením pro děti a mládež s tělesným postižením, které se dodnes věnuje vzdělávání, rehabilitaci, sociálním službám, komplexnímu rozvoji dovedností, využití tvůrčího potenciálu a zlepšení kvality života lidí s handicapem.
Letos se v naší škole prodalo 261 kolíčků, loni to bylo přesně 200.
Děkujeme všem, kteří přispěli a také všem, kteří se zapojili do organizace a realizace téhle moc prospěšné akce.
Pokud patříte mezi čtenáře Novina Prahy 2 a pravidelně si zkoušíte své vědomosti v testech, které se nachází na stránce "Dvojka sportuje a vzdělává", v říjnovém čísle jste narazili na test s velkými písmeny.
Velká písmena představují záludný oříšek pro mnoho uživatelů českého jazyka. Sice platí základní pravidla, že jména vlastní se píší s velkými písmeny a jména obecná s malými písmeny na začátku slov, že je vždy s velkým písmenem první slovo oficiálního názvu, ale... to by nebyla čeština, kdyby neexistovaly výjimky.
Vysvětlení k testu ze str. 13:
1b) český král není jeho jméno, jedná se pouze o druhové označení; instituce se nazývá Královská kolegiátní kapitula – první slovo v názvu je vždy s velkým písmenem, další jsou obecné názvy;
2c) příslušníky různých organizací i církevních řádů píšeme s malým počátečním písmenem; dílo se jmenuje Obrana jazyka slovanského, zvláště českého, proto se píše velké O, další slova nejsou jména vlastní, není důvod psát velké písmeno;
3b) Botanické je na začátku oficiálního názvu zahrady; Přírodovědecké je na začátku názvu fakulty, zahrada a fakulta jsou jména obecná; slovo Univerzita je také na začátku oficiálního názvu, Karlova je přídavné jméno přivlastňovací, které bylo vytvořeno od vlastního jména – proto píšeme velké písmeno na začátku;
4a) severní je jen druhové označení, ústí se tak nejmenuje; hlavní není na začátku názvu, protože nádraží se jmenuje Praha-hlavní nádraží;
5c) Nové Město je původně obec, v názvu obcí se píší všechna slova s velkým písmenem (s výjimkou předložek a existujících zeměpisných názvů, kde je malé písmeno), pražské je přídavné jméno tvrdé a nenachází se na začátku oficiálního názvu;
6a) slova chrám a svatá jsou obecné názvy, kdežto Ludmila je jméno vlastní; náměstí, ulice, nábřeží atd. jsou jména druhová a píší se s malým počátečním písmenem, kdežto Míru je název náměstí;
7b) sady je jméno obecné – jmenují se Havlíčkovy; kniha se jmenuje „Chata…“, proto zde píšeme velké Ch, název knihy obsahuje vlastní název území, proto je správně Jezerní, ale kotlina je již obecný název;
8a) trofej pro nejlepší fotbalistu roku se nazývá Zlatý míč, druhé slovo je obecné; členové sportovních klubů se podobně jako členové církevních řádů a politických stran píší s malým písmenem, jedná se o jméno druhové.
Uspěli jste a věděli jste i proč? Tak Vám gratulujeme!
V sobotu 7. října 2023 proběhl v bazilice sv. Ludmily koncert konaný u příležitosti jubilea 130 let od vysvěcení baziliky. Koncert proběhl pod patronací Jana Korsesky, starosty MČ Praha 2. Spolu se známými operními pěvci zazpívaly i naše děti ze školního sboru vedeného Evou Mašatovou.
Dnes jsme se zaregistrovali do akce Noc s Andersenem, která proběhne z pátku 22. na sobotu 23. března 2023. Organizátoři slaví 20 let trvání projektu, my připravujeme 10. ročník této akce! Neboli se máme na co těšit: projdeme se světem kouzelných příběhů Eduarda Petišky a Petra Síse. Zároveň bude 22. březen Světovým dnem vody a Světovým dnem mimů.
Aktualizovali jsme modul Zprávy pro budoucí první třídy
V sobotu 16. září proběhlo v areálu Olymp Centra Sportu u pražské Stromovky už 2. mistrovství ČR v atletice sportovců s Downovým syndromem. Mezi více jak 60 dětmi a dospělými z celé republiky sportovala i naše žákyně 9. třídy. Jak je patrno z fotografií, byla úspěšná. Gratulujeme!
Třída 6. B vyrazila na dobrodružný adaptační výlet. Žáci se nejprve domluvili, jak si kdo rozdělí stany a že si každý k sobě vezme jednotlivé části, aby na všechny zbyla přibližně stejná zátěž.
Ve čtvrtek 7. září třída odjela vlakem na Český Šterneberk. Děti se dozvěděly, proč nosí rod ve znaku hvězdu a poznaly reprezentační komnaty rodu.
Aby cesta podél řeky nebyla tak dlouhá, výprava vyšplhala po modré turistické značce na Vrabov. Děti pak klesly do Poříčka a pokračovaly po zelené značce přes Žákov do Ledečka. Z Ledečka všichni seběhli k řece. Starý kovový most zaručoval přejití jen na vlastní nebezpečí, ale nikdo se nebál – odměnou byl oběd ve Sport areálu Samopše. Dále výprava pokračovala po neznačené stezce podél řeky po pravém břehu Sázavy až do Budína, kde na všechny čekal jez. Studená voda osvěžila znavená chodidla, takže poslední kilometr do Sázavy se stal hračkou.
V kempu si žactvo postavilo stany a rozdělalo oheň. Na návštěvu přišly zvědavé kachny a hladové ondatry. Výprava překonala vzdálenost 17 kilometrů. Opečené buřtíky chutnaly dvojnásobně! Stejně jako fazole, nakládané maso, kukuřice a další pochutiny...
I páteční ráno se neslo ve znamení ohně, dojedly se zásoby a všichni už spěchali na vlak.
Níže je odklik na fotogalerii, kterou pořídili sami žáci – děkujeme školnímu parlamentu za zapůjčení fotoaparátu!
Aktualizovali jsme modul Dokumenty ke stažení
Aktualizovali jsme modul Školní jídelna
Aktualizovali jsme modul Zprávy pro budoucí první třídy
Začátek školního roku je finančně náročný. Aby vás finanční možnosti při plnění přání vašich dětí tolik nelimitovaly, přichází Nadační fond Dvojka srdcem s nabídkou příspěvku až 1 500,- Kč na školní potřeby a až 2 500,- Kč na volnočasové aktivity dětí. Finanční příspěvky budou automaticky schváleny rodinám, které pobírají příspěvek na dítě. Uzávěrka žádostí je 30. 9. 2023.
Žádost si může podat každý, kdo bydlí v Praze 2, či jeho dítě navštěvuje některou ze škol zřizovaných městskou částí Praha 2. O schválení rozhoduje individuálně správní rada nadačního fondu.
K podání žádosti můžete použít rovněž QR kód, který je na přiloženém letáku.
Dobrý den,
jak asi víte, dlouhodobě zajišťujeme nabídku mimoškolní činnosti našich žáků ve spolupráci s Domem dětí a mládeže Praha 2 (dále jen DDM), respektive se Stanicí techniků Vyšehrad, která je pracovištěm DDM, a která sídlí v bezprostřední blízkosti naší školy. Některé kroužky jsou přitom realizovány přímo ve škole.
Vedoucí děti vyzvedávají ze školní družiny na kroužky, které začínají nejpozději v 15:30 hod. a poskončení kroužky je do družiny opět odvádějí. V čase mezi dopoledním a odpolední výukou (týká se žáků druhého stupně školy - 6. - 9. ročník) mohou žáci využít také volnočasový klub DDM.
V odkazu níže najdete přehled kroužků DDM pro příští školní rok. Ty, které jsou realizovány ve Vratislavce (buď přímo ve škole, nebo u našich sousedů) poznáte podle uvedené adresy pod názvem kroužku. Na webu v odkazu se můžete také rovnou přihlásit.
Přejeme příjemné léto a na shledanou!